"Ақмола облысы білім басқармасының Ерейментау ауданы бойынша білім  бөлімі Еркіншілік ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа села Еркиншилик отдела образования по Ерейментаускому району управления образования Акмолинской области"

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмі. 15+28, 43-15

19.01.2018

Пән:Математика

Күні: 22.11.17ж

Сынып: 2

Сабақ  48

Мектеп:

«Еркіншілік орта мектебі» КММ

Мұғалім: Арилина

А.Б.

Қатысқандар

саны:18

Қатыспағандар

саны: 0

Сабақ тақырыбы

Екі таңбалы сандарды

қосу және азайту алгоритмі.

15+28, 43-15

Осы сабақта қол жеткізілетін

оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.5.1.1** - 1 -2

амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу

2.1.2.7 15+28; 43-15 тәрізді жағдайларда ондықтарға

ауыстырумен сандарды ауызша қосу мен азайтуды орындау

 

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

15+28; 43-15  түріндегі өрнектерді

ондықтан аттап, ауызша қосу мен азайтуды орындауды үйренеді.

• Көптеген оқушылар

барлық арифметикалық амалдарға берілген жай

есептердің шешуін санды өрнектер түрінде модельдеу және шығаруды үйренеді.

Бағалау критерийлері

екі таңбалы және бір таңбалы сандарды баған

түрінде ондықтан аттап қосуды меңгереді.

Тілдік мақсаттар

 

Екі таңбалы және бір таңбалы сандарды баған

түрінде ондықтан  аттап қосу алгоритмі:

бірлікті бірлікке қосамын, екі таңбалы сан шығады, бірлікті бірліктің астына,

ал шыққан 1 ондықты ондықтың үстіне жазамын. Ондықтарды қосқан кезде,

бірліктерді қосқанда шыққан 1 ондықты да қосып, ондықтың астына жазамын.  Жауабын оқимын.

Құндылықтарды дарыту

Топтық

жұмыс барысында өзара жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік   құндылықтары   қалыптасады.

Пәнаралық байланыстар

Қазақ

тілі, дүниетану пәндерімен байланыс орындайды.

АКТ қолдану дағдылары

АКТ – мен байланыс,қосу кестесінің үлгісімен танысады

 

Бастапқы білім

 

Оқушылар

күнделікті өмірдегі   тәжірибесіне

сүйенеді

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған

іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

Ұйымдастыру кезеңі.

(Ұ) Психологиялық  ахуал !  (1слайд)

Күлім қағып қолымды

1,2,3 деп соғайық

Қарап тұран көршіме

Қолымды мен бұлғайын

Жылы-жылы жүзбенен

Маңдайынан сипайын

Жылы-жылы сөзбенен

Жүрегімді сыйлайын

Ыстық алақаныммен

Қолыңды бір қысайын

Амандасып өзіңмен

Құшақтап бір алайын.

Топқа бөлу. Қағаз қиындылары арқылы.

-         

Балалар бүгін бізде ерекші сабақ, өйткені бүгін бізге қонақтар келіп

отыр. Қазақтың мақалындай

Келгенше қонақ ұялар,

Келген соң үй иесі ұялар.

(Ұ) Үй тапсырмасын тексеру.23 бет №6.

Кесінділерді өлше. Берілгеннен 3 см қысқа кесінділер

сыз.

MN=6 cm-3cm=3 cm

OP=4cm-3cm=1cm

Дәптермен жұмыс.

-         

Ал енді балалар

дәптерді ашып бүгінгі күнді жазыңдардар.

Көркем жазу.

15  28

Оқулықтағы тапсырмаларды орындау.

(Ұ) №1. Суретте

бейнеленген спорт ойындарының түрлерін ата. Есептеуді ауызша түсіндір.

Дұрыстығын тексер.

 (2

слайд)

ОМ таныстыру.

(Ұ) №2. Тапсырмаға берілген жазу мен суретке қара. Бүгінгі

сабақтың мақсатын қой. Есептеуді түсіндір.

-  Мен

екі таңбалы сандарды қос және азайту алгоритмін қолдануды үйренемін.

15+28=43            

43-15=28

 

Шаттық

шеңбері.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І-топ

ІІ-топ

ІІІ-топ

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық дәптер

 

Әр дұрыс жауапқа смайликтер беру

 

(Ұ) №3. Баған түрінде

жазып есепте.

36+28=64              95-18=77           34+58=92

37+18=55              54+28=82          100-37=63

92-56=36               72-26=46           78+17=95

(Т) №4. Есептерді шығар.

І-топ. А

  

Веложарысқа 100 адам қатысты. Олардың 35-і ер адам, 25-і әйел, ал

қалғаны – балалар. Веложарысқа неше бала қатысты?

Ш: 100-(35+25) =40

Ж: 40 бала қатысты.

ІІ-топ. Ә

  

Саябаққа барлығы 96 ағаш отырғызылды. Олардың 32-сі қайың, 40-ы үйеңкі,

ал қалғаны – терек. Саябаққа неше терек отырғызылды?

Ш: 96-(32+40) =14

Ж: 14 терек отырғызылды.

ІІІ-топ. Б

  

Саябаққа отырғызу үшін 36 шырша және 24 қарағай әкелінді. 12 ағаш

отырғызылды. Отырғызылмаған неше ағаш қалды?

Ш: 36+24-12=48

Ж: 48 ағаш отырғызылмады.

 

Тақтада орындалады.

 

 

 

Оқушылар тапсырманы А4

қағазына орындайды.

Сергіту сәті

Сергіту сәті. Мен қазақпын.

Оқушылар би билеп сергіп қалады.

Сабақтың соңы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс

 

 

 

 

 

 

 

 

(Ж) (ӨЖ)  №5. Есептемей салыстыр. (слайд)

42+58>42+18     51-31<51-21

60-14>60-24       46+34<64+34

(Т) №6. А) Көрсетілген

өлшем бірліктеріне өрнекте. Топтарға бөліп беру.

І-топ                       ІІ-топ                    ІІІ-топ

40см=4дм            4дм2см=42см       200кг=2ц

86см=8дм6см     

100см=1м            

4м=400см

Ә) Есепте.

І-топ                                                  

ІІ-топ

3дм5см+2дм7см=6дм2см       

5дм3см+3дм=8дм3см

9дм4см-7дм5см=1дм9см        

94см-75см=19см

ІІІ-топ

2дм9см+27см=56см                

 

53см+39см=92см

Қосымшатапсырма. (слайд)

Жұмбақ шеше білесің бе?

1.5 алманың біреуін,

Досың сұрап алады.

Айтшы сонда нешеуі,

Өз қолыңда қалады.(4)

2.Алма ағашта 5 алма,

Қандай тәтті жесе алма.

Бесеуін де жеп қойсам,

Қалады онда неше алма?(0)

3.Табақта 4 өрік,

Қолымда екі өрік,

Қосқанда барлығын

Болады неше өрік?(6)

4.Көлден ұшты 7 қаз,

Қайтып қонды 2 қаз

Қонбады оның нешеуі?

Қане,кім тез шешеді?(5)

5.Алдында 3 балапан

Артында 3 балапан

Ақ тауық пен балапан,

Айтшы санын балақан.(8)

Сандарды баған бойынша жазу кезінде қандай

алгоритмді міндетті түрде сақтау керек?

• Баған түрінде қосу кезінде алғашында бірлікті

қоса ма, әлде ондықты қоса ма?

• Бірліктерді қосқанда қандай сан пайда болады?

• Екі таңбалы санды бірліктің астына қалай

жазамыз? Нені міндетті түрде орындау қажет?

Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау.

-         

Балалар бүгін сендер не білдіндер?

-         

Не үйрендіндер?

-         

Сабақ ұнадыма? Ұнаса смаиликтерінді көтеріндер.

-         

Қиыншылық болды ма? Болса қызыл дөңгелектерді көтеріндер,

ал қиыншылық болмаса жасыл дөңгелектерінді көтеріндер.

Оқушылар сабақта алған әсерлерін таңдайды.

 

 

 

 

 

Оқулық дәптер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қызыл, жасыл дөңгелектер

Көңілді смайликтер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма

27 бет №3 қалған үш бағанын орындау.

Рефлексия

 

 

Просмотров: 1445

Қосымшалар:



Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст